Materac nawierzchniowy – sprawdź najlepsze modele!

Materac nawierzchniowy – sprawdź najlepsze modele!

Materace nawierzchniowe są dzisiaj produktami kupowanymi na równi z klasycznymi materacami do spania. Ich szeroki wybór sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W jakich sytuacjach rekomendowane jest kupienie materaca nawierzchniowego? Jakie wypełnienie stosowane jest w przypadku materaców nawierzchniowych? Czy materac taki zastąpi nam klasyczny materac sprężynowy czy kieszeniowy?

Czym jest materac nawierzchniowy?

Tanie materace nawierzchniowe to nakładki o wysokości ok. 3-5 cm, których wnętrze wypełnione może być włóknem kokosowym, specjalistycznymi piankami. Nakładki stosowane są głównie w celu wydłużenia żywotności głównego materaca, jednak ich zastosowanie może być znacznie szersze. W zależności od konkretnej nakładki podstawowa powierzchnia do spania może zostać zmiękczona lub utwardzona.

Materac nawierzchniowy – rekomendowany w wielu przypadkach

Zdarza się, że zakupiona rozkładana kanapa nie spełnia naszych oczekiwań, jednak nie mamy możliwości wymiany czy kupna innego mebla. Najczęściej problemem jest twardość podłoża – konstrukcja rozkładanych sof opiera się na deskach meblowych. Aby zwiększyć komfort snu i podnieść elastyczność i miękkość podłoża warto zastosować materac nawierzchniowy zmiękczający, który znacząco podniesie nasz komfort w czasie snu.

Materac nawierzchniowy to także świetne rozwiązanie, kiedy dotychczas wykorzystywany materac do łóżka jest ubity i nie daje odpowiedniego podparcia dla barków czy pleców. Kupno materaca nawierzchniowego pozwoli nam odwlec czas kupna nowego materaca i zapewni spokojny sen.

Nawierzchniowe materace do spania są stosowane także w sytuacji, kiedy naszym łóżkiem jest rozkładana kanapa, a jej powierzchnia posiada pikowania czy przeszycia. Powierzchnia taka jest nierówna, może powodować dyskomfort, problemy z wygodnym ułożeniem się. Materac nawierzchniowy pozwala na wyrównanie tej powierzchni, co przekłada się na spokojniejszy i bardziej wygodny sen.

Czym wypełnione są materace nawierzchniowe?

Różne rodzaje materacy nawierzchniowych pozwalają wybrać model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Materace nawierzchniowe zmiękczające wypełnione są przede wszystkim pianką termoelastyczną VISCO lub też pianką materacową. W przypadku poszukiwania materaca nawierzchniowego utwardzającego warto wybrać model wypełniony włóknem kokosowym.

Materac nawierzchniowy zmiękczający VISCO

materac nawierzchniowy zmiękczający

Nowoczesny materac nawierzchniowy zmiękczający VISCO to propozycja dla osób szukających  bardziej miękkiej powierzchni do spania. Wnętrze tego materaca nawierzchniowego wypełnia karbowana pianka termoelastyczna VISCO, która pod wpływem ciepła skóry mięknie i każdorazowo dopasowuje się do kształtu ciała. Karbowana powierzchnia pianki delikatnie masuje skórę, poprawiając ukrwienie. Zastosowanie takiej struktury pozwala także na lepszą cyrkulację powietrza. Materac nawierzchniowy zmiękczający VISCO uzupełniono o miękki pokrowiec pikowany na podkładzie z włókna puszystego – zastosowanie takiego tworzywa pozwala na zahamowanie rozwoju pleśni i grzybów, sprzyja więc alergikom. Pokrowiec posiada zamek błyskawiczny, który pozwoli na wygodne ściąganie i możliwość prania pokrowca w pralce.

Materac nawierzchniowy utwardzający Kokos

materac nawierzchniowy KOKOS

Spanie na zbyt miękkim materacu powoduje, że nasze biodra i barki nie otrzymują odpowiedniego podparcia, przez co ciało się zapada, a my sami rano budzimy się zmęczeni i z poczuciem rozbicia. Rozwiązaniem tego problemu może być materac nawierzchniowy utwardzający Kokos, którego zadaniem jest zapewnienie stabilniejszego podparcia dla ciała. Materac ten rekomendowany jest również osobom tęższym – parametry materaca pozwolą na zagwarantowanie oparcia dla kręgosłupa. Wykorzystywanie twardej powierzchni do spania pozwala na zminimalizowanie napięcia mięśniowego w okolicach kręgosłupa, zapobiega również powstawaniu odleżyn.

Rdzeń materaca nawierzchniowego Kokos tworzy mata kokosowa i ma ona wiele zalet. Przede wszystkim mata taka usztywnia powierzchnię do spania. Naturalne włókna kokosa wychwytują cząsteczki wilgoci, przez co wewnątrz materaca nie gromadzi się woda i nie pojawia pleśń. Materac zamknięto w przyjemnym w dotyku pokrowcu, który posiada zamek błyskawiczny oraz dodatkowe gumy mocujące. Twardość tego materaca nawierzchniowego to H4.

Materac nawierzchniowy piankowy – idealne rozwiązanie dla gości!

Lekki i funkcjonalny materac nawierzchniowy piankowy to idealne rozwiązanie, kiedy w domu pojawiają się niespodziewani goście. Materac może być stosowany zarówno do ujednolicenia powierzchni rozkładanej kanapy, jak również do ochrony głównego materaca do spania. Materac nawierzchniowy piankowy w swoim wnętrzu posiada klasyczną piankę materacową – odznacza się ona dużą odpornością na odkształcenia czy ugniatanie.  Pianka posiada twardość H1/H2, jest więc rekomendowana dla osób ważących nie więcej niż 80 kg. Materac zamknięto w antyalergicznym pokrowcu, który sprzyja zmniejszaniu reakcji takich jak kaszel czy katar.

Pielęgnacja i konserwacja materaców nawierzchniowych

Jak dbać o materac nawierzchniowy, aby służył nam jak najdłużej? Przede wszystkim zalecana jest zmiana powierzchni użytkowej materaca raz na kilka miesięcy. Poprzez obracanie materaca znacząco wydłużymy jego żywotność! Druga istotna kwestia to wietrzenie materaca – podczas słonecznych i pogodnych dni warto wystawiać materac na balkon czy taras, aby mógł się on wywietrzyć. Taki zabieg pozwoli na usunięcie wilgoci z jego wnętrza i zahamowanie rozwoju pleśni czy bakterii.

Dobrym sposobem na podniesienie higieny materaca nawierzchniowego jest jego odkurzanie raz na miesiąc. Ten zabieg pozwoli zmniejszyć ilość kurzu i roztoczy, co z pewnością będzie korzystne dla alergików. Raz na kilka miesięcy warto również ściągnąć pokrowiec materaca i wyprać go w temperaturze rekomendowanej przez producenta.


powrót
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności