Twardości materaca - różnica

Twardości materaca - różnica

Wybierając materac, musimy zdecydować się na twardość, która najbardziej nam odpowiada. Twardość materaca została sklasyfikowana czterostopniową skalą H (z języka ang. - hardness). Materac oznaczony symbolem H1 oznacza materac miękki, H2 średnio miękki, H3 średnio twardy, H4 twardy.

Twardość materaca jest również przypisana do przybliżonej wagi użytkownika:

  • materac o twardości H1 przeznaczony jest dla osoby do 60 kg;

  • H2 od 50 kg do 80 kg;

  • H3 od 70 kg do 110 kg;

  • H4 powyżej 100 kg;

Wybierając materac należy dostosować go do indywidualnych potrzeb. Warto jednak zasięgnąć konsultacji z ekspertami, którzy pomogą Państwu w doborze komfortowego materaca.

Twardość materaca a nasze zdrowie i komfort

Nie ma wątpliwości, że od twardości materaca zależy jakość naszego snu. Szukając odpowiedniej twardości musimy uwzględnić nie tylko swoją wagę, ale również indywidualne potrzeby. Odpowiednio dobrany materac będzie wspierał nasz kręgosłup, zapewniając mu stabilną podporę; sprawi także, że możliwe stanie się rozluźnienie napiętych mięśni. W czasie snu nasz organizm regeneruje się, nabiera sił, ma czas na walkę z infekcjami. Od odpowiednio dobranego materaca zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie tuż po przebudzeniu.

Materac twardy czy miękki?

Wokół wyboru odpowiedniego materaca narosło wiele mitów. Do niedawna sądzono, że im twardszy materac, tym lepsze jego parametry techniczne. Dzisiaj wiemy, że wybierając konkretną twardość materaca H1 czy H2 musimy dopasować ją przede wszystkim do naszej wagi. W przypadku zbyt miękkich materaców osoby cięższe będą się zapadać, materace twarde zaś nie zapewnią komfortu osobom lżejszym. Istnieje również teza mówiącą o dobieraniu materaca przez wzgląd na pozycję, jaką przyjmujemy podczas spania. Osoby zasypiające na bokach powinny mieć materace bardziej miękkie, aby barki i biodra mogły zagłębić się w jego strukturę. Szukając idealnego materaca zwracajmy uwagę na to, aby podczas spania na wznak kręgosłup nie wyginał się nadmiernie w okolicach lędźwi.

Twardość materaca H1

W przypadku osób lżejszych warto wybrać twardość materaca H1. Miękki materac zapewni wygodę osobom o niewielkiej wadze ciała, jednocześnie zapewniając im odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, barków.

twardość materaca H1 - materac piankowy Satisfaction

Twardość materaca H1 nie jest zalecana dla osób powyżej wagi 60 kg i tęższych, gdyż w ich przypadku materac nie podeprze ciała, będzie się zapadać.

Twardość materaca H2 i H3

twardość materaca h3 - materac średniotwardy kieszeniowy

Twardość materaca H2 i H3 uznawana jest za uniwersalną, najczęściej wybieraną. W przypadku takich materaców kręgosłup otrzymuje odpowiednie podparcie, a struktury materaca delikatnie otulają ciało.

Twardość materaca H4

twardość materaca H4 - materac twardy

Twardość materaca H4 dedykowana jest dla osób, których waga przekracza 100 kg. Wnętrze skonstruowane jest w taki sposób, aby móc równomiernie podpierać kręgosłup i jednocześnie zapewniać komfort. Twardość materaca H4 nie jest polecana osobom lżejszym – parametry materaca sprawią, że użytkownik będzie się wiercił, nie mogąc znaleźć odpowiedniej pozycji do spania.

Materace dwustronne – co warto o nich wiedzieć?

Intersującym rozwiązaniem dla osób wymagających są materace dwustronne, posiadające stronę letnią i zimową. W zależności od pory roku lub potrzeb możemy wykorzystywać stronę twardą lub średnio twardą. Stworzenie dwóch rodzajów twardości możliwe było dzięki zastosowaniu odpowiednich warstw i pianek wewnątrz materaca.

W przypadku materaców dwustronnych strona średnio twarda (zima) pozwala na otulenie ciała, zapewnienie mu ochrony termicznej i wygody. Strona letnia jest twarda – sprzyja to lepszej cyrkulacji powietrza i wentylacji całego ciała.

Twardość materaca i jego wypełnienie

Na twardość materaca H1 i innych wpływają przede wszystkim wewnętrzne struktury. Obecnie, wśród najchętniej wykorzystywanych, wymienia się sprężyny, pianki, lateks. Czym różnią się poszczególne tworzywa i jak mogą wpłynąć na jakość snu?

Materace piankowe zalicza się do najmniej skomplikowanych, ale jednocześnie najchętniej wybieranych. Różnorodność zastosowanych pianek sprawia, że możliwe jest osiągnięcie naprawdę doskonałych parametrów technicznych i idealnej twardości materaca. W ich przypadku klasyczne pianki poliuretanowe wspierane są przez nowoczesne pianki wysokoelastyczne czy termoelastyczne – ta ostatnia, pod wpływem ciepła ciała, mięknie i idealnie otula skórę.

Jednym z ciekawszych rozwiązań są pianki lateksowe – powstają one jako połączenie lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem pochodzącym z drzewa kauczukowego. Zaletą lateksu jest jego wysoka elastyczność punktowa, przez co materac idealnie dopasowuje się do kształtów ciała. Porowata struktura pianek lateksowych pozytywnie wpływa na higienę snu – dzięki licznym otworom możliwa jest lepsza wentylacja zarówno wnętrza materaca, jak i skóry użytkownika.

W naszej ofercie znaleźć można również nowoczesne materace kieszeniowe, w których zastosowano niełączone ze sobą sprężyny bonellowe. Każda sprężyna umieszczona została w osobnym woreczku, co sprzyja cichszej pracy materaca. Struktura materaca kieszeniowego daje wiele punktów podparcia, co przekłada się na komfort użytkownika i twardość materaca. Im więcej sprężyn i punktów – tym lepiej!

Twardość materaca ma znaczenie

Szukając idealnego materaca powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników – twardość materaca to jedna z nich. Poza wyborem pomiędzy twardością H1-H4 pamiętajmy o rodzaju wypełnienia materaca, jego strukturą, dopasowaniem do naszych indywidualnych potrzeb.


powrót
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności