Materace – wymiary. Sprawdź, jakie wybrać!

Materace –  wymiary. Sprawdź, jakie wybrać!

Chcąc zapewnić sobie komfortowy sen konieczne są wygodne materace – wymiary  modeli na konkretne łóżka znajdziemy bez trudu. Odpowiednio dobrany materac nie tylko będzie podpierał nasze barki czy biodra, ale przede wszystkim zagwarantuje odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz jego prawidłową pozycję. Nowoczesne materace na wymiary tworzone są w taki sposób, aby każdy, bez względu na upodobania czy wagę, znalazł coś dla siebie. Jak wybrać odpowiedni materac dla siebie i zagwarantować sobie spokojny wypoczynek?

Co wpływa na nasz sen?

Szukając idealnego materaca powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników: twardość wypełnienia, naszą wagę, ale również wymiary łóżka, gdyż materace powinny być doskonale dopasowane do wielkości ramy mebla. Kupując materac uwzględnijmy wiek i wzrost użytkownika!

Materace dziecięce: najpopularniejsze wymiary

O czym pamiętać szukając materaca dla dziecka?

  • materace dla niemowląt powinny mieć szerokość ok. 60-70 cm i długość od 120 do 140 cm
  • materace dla dzieci w wieku przedszkolnym mają zazwyczaj szerokość od 70 do 90 cm i długość do 160 cm
  • materace dedykowane dla dzieci w wieku szkolnym osiągają długość nawet do 180 cm, standardowa szerokość to 80 cm
  • dla nastolatków przyjmuje się kryterium podobne jak dla osób dorosłych.

Wygodne materace: wymiary rekomendowane dla osób dorosłych

Szukając materaca dla osoby dorosłej powinniśmy przyjąć, że optymalna szerokość to 70 cm, długość to wzrost użytkownika powiększona o dodatkowe 15-20 cm. Jeśli użytkownik mierzy więcej niż 180 cm koniecznie będzie wykonanie materaca na wymiar!

Szukając materacy podwójnych warto założyć, że minimalny rozmiar to 140x200. Dużym zainteresowaniem cieszą się materace podwójne o wymiarach 160x200, zaś użytkownicy bardzo wymagający mogą wybrać produkty o wymiarach 180x200 cm lub nawet 200x200 cm.  

Wysokość materaca – jakie ma znaczenie?

Wysokość konkretnego materaca ma wpływ na jakość snu i komfort wypoczynku. Duża wysokość materaca oznacza zastosowanie różnorodnych wypełnień i warstw – świadczy więc również o wysokiej klasie produktu. Przyjmuje się, że średnia wysokość materaców dziecięcych to 10 cm, zaś w przypadku materaców dla osób dorosłych: 18-20 cm. Istotne jest także to, że wysokość materaca powinna być dobrana do wysokości ramy łóżka: materac powinien nieznacznie wystawać poza jej obrys.

Materace: wymiary dostępne u producenta

Materace muszą być dopasowane swoimi rozmiarami do naszych łóżek. Wśród najpopularniejszych wymienia się rozmiary: 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200. Materacyk do łóżeczka dziecięcego również dostępny jest w kilku rozmiarach. Odpowiednio dopasowany materac na wymiar dokładnie pokrywa powierzchnię łóżka, nie odstaje i nie powoduje prześwitów pomiędzy swoją krawędzią a ramą łóżka.

Szukasz nietypowego materaca? Sprawdź naszą ofertę materacy na wymiar!

niestandardowe materace na wymiar - materace na indywidualne zamówienie

Materac kieszeniowy Prestige LUX dla dwojga

W przypadku kiedy z materaca korzysta w tym samym czasie dwoje użytkowników konieczne jest wybranie modelu, który będzie spełniał oczekiwania ich obojga. Świetną propozycją jest materac kieszeniowy Prestige LUX dla dwojga, którego wnętrze wypełniają sprężyny kieszeniowe. Sprężyny kieszeniowe posiadają wysoką elastyczność punktową i pracują niezależnie od siebie. Gwarantują one, że możliwe jest zapewnienie komfortu użytkownikom o różnej wadze podczas snu. Model ten to materac dwustronny: strona letnia (H3) wykonana została z pianki wysokoelastycznej. Stronę zimową (H2) tworzy pianka termoelastyczna VISCO oraz pianka materacowa. Materace Prestige LUX dla dwojga posiadają różnorodne wymiary. Całość zamknięto w przyjemnym w dotyku pokrowcu.

Nowoczesny materac piankowy Satisfaction Exclusive

Materac piankowy twardy Satisfaction Exclusive to produkt ceniony przez osoby poszukujące doskonałych parametrów w dobrej cenie. Tanie materace piankowe wybierane są niezwykle często – ich wnętrze zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i spokojny sen. Rdzeń tego modelu tworzy pianka wysokoelastyczna, której struktura jest mniej jednolita od standardowej pianki. Liczne kanaliki w jej masie poprawiają cyrkulację powietrza, przez co materac jest doskonale wentylowany. Strona twarda materaca wykonana została z klasycznej pianki materacowej. Stronę średnio twardą wypełnia pianka termoelastyczna VISCO oraz warstwa wełny, której zadaniem jest poprawienie komfortu termicznego w czasie chłodniejszych nocy. Materac Satisfaction Exclusive dostępny jest w szerokiej gamie wymiarów, zarówno na łóżka pojedyncze, jak i podwójne.

Materacyk do łóżeczka dziecięcego Latex Junior

Również dla najmłodszych dedykowane są wygodne materace: wymiary to zazwyczaj 60x120 oraz 70x140. Wśród rekomendowanych modeli często wymienia się materac do łóżeczka dziecięcego Latex Junior. Produkt ten wypełniono sprężynami kieszeniowymi, pracującymi punktowo. O odpowiednie podparcie dla kręgosłupa malucha zadba warstwa lateksu. Zastosowanie tego tworzywa sprzyja lepszej cyrkulacji powietrza i zwiększeniu higieny snu. Materace z lateksem polecane są przede wszystkim osobom cierpiącym na alergie spowodowane roztoczami, pleśnią czy kurzem. Materac Latex Junior uzupełniono o belki ochronne, których zadaniem jest chronienie dziecka przed uderzeniem o ramy łóżeczka.

Materace nawierzchniowe: wymiary i właściwości

Coraz chętniej kupowanym produktem są nawierzchniowe materace - wymiary tych elementów są takie same jak w przypadku klasycznych materaców. Zadaniem materaca nawierzchniowego jest zmiękczenie lub usztywnienie powierzchni do spania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wkładów produkt ten pozwoli nam zwiększyć komfort snu.

Materac nawierzchniowy zmiękczający VISCO to produkt rekomendowany w przypadku zbyt twardego czy wygniecionego już materaca. Wnętrze tego materaca nawierzchniowego wypełnia pianka termoelastyczna VISCO, która w kontakcie z ludzką skórą mięknie i za każdym razem dopasowuje się do kształtów naszego ciała. Nakładka na materac z pianki termoelastycznej pozytywnie wpłynie na jakość naszego odpoczynku.

Materac nawierzchniowy utwardzający kokos jest rozwiązaniem w przypadku problemów z nierównym czy zbyt miękkim podłożem do spania. Wewnątrz materaca znajdziemy warstwę maty kokosowej, której zadaniem jest usztywnienie podłoża. Zaletą włókien kokosowych jest bez wątpienia fakt, że wychwytują one cząsteczki wilgoci, minimalizując ryzyko pojawienia się pleśni wewnątrz materaca.


powrót
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności