Kręgosłup – fundament naszego ciała

Kręgosłup – fundament naszego ciała

Kręgosłup to bezsprzecznie fundament naszego ciała. Bez niego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Składa się on z 33 lub 34 kręgów i możemy go podzielić na następujące odcinki:

  • odcinek szyjny;

  • odcinek piersiowy;

  • odcinek lędźwiowy;

  • odcinek krzyżowy;

  • część ogonową;

Odcinek szyjny to siedem kręgów, które dzięki swojej elastyczności, umożliwiają człowiekowi swobodne poruszanie głową. Każde schorzenie tego odcinka jest bardzo bolesne. Często przyczyną bólu jest źle dobrana poduszka, o czym przeczytają Państwo w innym naszym artykule.

Odcinek piersiowy to 12 par kręgów, połączonych ze sobą żebrami. Odcinek zwany „pancerzem” dla organów wewnętrznych, jak serce, czy płuca.

Odcinek lędźwiowy składa się z pięciu par kręgów, które są najbardziej narażone na defekt kiedy prowadzimy siedzący tryb życia lub za długo spoczywamy w jednej pozycji. Współpracującym z odcinkiem lędźwiowym jest odcinek krzyżowy, stanowi pięć zrośniętych ze sobą kręgów. W części ogonowej odcinek składa się z pięciu lub czterech kręgów.

Warto zadbać o każdy z odcinków naszego kręgosłupa, gdyż jakikolwiek defekt prowadzi do komplikacji, schorzeń czy nawet operacji.

Dbając o swoje zdrowie warto zadbać o zdrowy, komfortowy sen, który zapewni odpowiednio dobrany materac.

 


powrót
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności