Jaki materac do spania wybrać?

Jaki materac do spania wybrać?

Kupno dobrego materaca do spania to nie lada sztuka. Obecnie w sklepach możemy znaleźć materace wykonane z różnorodnych materiałów, różniące się od siebie wewnętrzną budową i stopniem twardości. Jak z ogromu dostępnych opcji wybrać dobry materac, który zapewni zdrowy i niezakłócony dyskomfortem sen?  

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest taki ważny?

Wybór materaca nie powinien być przypadkowy. Od tego produktu zależy nasze dobre samopoczucie po przebudzeniu, zdrowie oraz jakość snu. W czasie nocy nasz organizm regeneruje się, ma możliwość walki z drobnoustrojami. Poprzez wybranie odpowiedniego materaca możemy wspierać te procesy i je przyspieszać. Warto również pamiętać, że dobry materac dla każdego będzie oznaczał coś troszeczkę innego. Materac zawsze dobierać należy do indywidualnych potrzeb!

jaki materac do spania wybrać: materac lateksowy przekrój

Wybór materaca to także inwestycja w nasze zdrowie. Wielu z nas skarży się na bóle kręgosłupa, szyi, zmęczenie tuż po przebudzeniu. Decydując się na materac o konkretnej twardości oraz parametrach możemy pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i poprawić jakość naszego życia.

Materac ma niebagatelne znaczenie dla osób cierpiących na alergie. Wybierając produkt niskiej jakości ryzykujemy zdrowiem – wewnątrz struktur takich materacy gromadzą się roztocza, grzyby, drobnoustroje. Wszystkie one przyczyniają się do podwyższonego ryzyka reakcji alergicznej. Sięgając po materac stworzony z myślą o alergikach możemy być pewni, że będzie on dbał o nasze zdrowie i wspierał spokojny sen.

Materac do spania prosto od producenta!

Wybór materaców na polskim rynku jest olbrzymi – wśród najchętniej kupowanych wymienia się klasyczne materace piankowe, materace kieszeniowe, sprężynowe, materace z warstwami lateksu czy mat kokosowych. Wiele osób pyta także o materace dwustronne.

Dobry materac – miękki czy twardy?

Jeszcze do niedawna powszechne były opinie, według których najzdrowsze dla kręgosłupa są materace twarde. Nic bardziej mylnego! To, jaki materac będzie dla użytkownika optymalny, uzależnione jest od wielu czynników, wśród których najważniejszymi są budowa anatomiczna oraz waga. Dobry materac harmonijnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, zapewniając stabilną podporę na całej długości ciała. Osoby ciężkie powinny wybierać modele twardsze, natomiast osoby o niskiej wadze – bardziej miękkie. Ponadto, dobry materac to materac wygodny, należy więc dobrać stopień twardości do indywidualnych preferencji.

jaki materac wybrać do spania - strefy twardości

Twardość materaca określa parametr H oraz konkretna cyfra od 1 do 4, w których 1 oznacza bardzo miękki, 2 – średnio miękki, 3 – średnio twardy i 4 – twardy. Specjaliści analizując również wagę ciała i parametry konkretnych materacy podpowiadają, że materace o wartości 1 dedykowane są dla osób o wadze do 60 kg, materace o wartości 2: od 50 do 80 kg, materace oznaczone cyfrą 3: 70-110 kg. Materace H4 przeznaczone są dla osób ważących więcej niż 100 kg. W praktyce warto jednak testować te wartości. W przypadku osób starszych zalecane są materace bardziej miękkie, niż wskazuje na to ich masa ciała. Wynika to z faktu, że osoby starsze silniej odczuwają nacisk.

Dobry materac do spania – jakie wypełnienie wybrać?

Kolejną decyzją, jaka wiąże się z kupnem nowego materaca, jest wybór wypełnienia. Każdy rodzaj materaca inaczej reaguje na nacisk, a co za tym idzie – inaczej pracuje. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto zapoznać się ze specyfiką działania każdej z opcji. Jeśli to możliwe, warto przetestować na własnej skórze, który materac sprosta indywidualnym oczekiwaniom.

Materac piankowy do spania

Najpopularniejszym materiałem wypełniającym materac jest pianka materacowa. Jest ona tworzona z tworzywa poliuretanowego i jest wysoce odporna na odkształcenia i nacisk. Pianki takie posiadają jednolitą budowę i odznaczają się świetną izolacją termiczną. W materacach znajdziemy pianki materacowe o różnej gęstości, co pozwala na lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

jaki materac do spania wybrać - materac piankowy

Wszystkie produkty z tej kategorii: materace piankowe.

Materac do spania ze sprężynami bonellowymi

Popularne wypełnienie materaca to także sprężyny bonellowe – ich zaletą jest duża odporność na obciążenia i wysoka trwałość. Zastosowanie sprężyn bonellowych poprawia znacząco cyrkulacje powietrza wewnątrz materaca, co przekłada się na większą higienę snu.

jaki materac do spania wybrać - materac ze sprężynami bonellowymi

Wszystkie produkty z tej kategorii: materace sprężynowe.

Materace sprężynowe kieszeniowe

Jednymi z chętniej wybieranych materaców są materace kieszeniowe. Ich główną warstwę stanowią sprężyny zamknięte w osobnych, materiałowych kieszonkach. W przeciwieństwie do klasycznych materacy sprężynowych sprężyny nie są ze sobą połączone, przez co materac pracuje lepiej i ugina się punktowo. Poprzez zamknięcie sprężyn w kieszonkach eliminowany jest również hałas.

jaki materac wybrać do spania - materac ze sprężynami kieszeniowymi

Wszystkie produkty z tej kategorii: materace kieszeniowe.

Materace do spania z pianką lateksową

Wysokiej klasy materace uzupełniane są również o warstwy lateksu. Pianka lateksowa doskonale dopasowuje się do sylwetki, przez co zwiększa się komfort snu. Wewnątrz struktury lateksu znajdziemy system kanalików, co przekłada się przede wszystkim na lepszą cyrkulację powietrza, ale i na mniejszą wagę pianki. Lateks przyczynia się do hamowania rozwoju drobnoustrojów, grzybów i bakterii.

jaki materac do spania wybrać: materace lateksowe

Wszystkie produkty z tej kategorii: materace lateksowe.

Materac do spania z pianką wysokoelastyczną

W materacach chętnie stosowana jest także pianka wysokoelastyczna, której struktura zbliżona jest do lateksu. Posiada ona mniej jednolitą strukturę w porównaniu do klasycznych pianek materacowych, przez co może lepiej podtrzymywać ciało w czasie snu i zapewniać mu podparcie.

Więcej informacji: materac wysokoelastyczny czy termoplastyczny?

Jaki wpływ na zdrowie ma wybór materaca?

Osoby cierpiące z powodu schorzeń kręgosłupa, bioder czy mające problemy z krążeniem powinny szczególnie bacznie przyjrzeć się swojemu materacowi. Specjalne modele z pianki termoelastycznej mogą znacząco przyczynić się do redukcji dokuczliwych objawów schorzeń. Ponadto, dobre materace mogą również przynieść ulgę alergikom, dla których sen do tej pory oznaczał kontakt ze szkodliwymi mikroorganizmami.


powrót
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności